İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

Ekleyen:
Kategori:
Like Up:
Like Down:
Oluşturuldu:
13 May 2021

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni adıyla Çalışma Bakanlığı tarafından işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı personellerine verilen sertifikaların genel ifadesidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda ve ilgili yönetmeliklerde detaylı olarak belirtilmiş olup bu alanda çalışma yapacak ekip için hazırlanmış bir sertifikadır.

İsg Sertifikası Nedir? İsg Belgesi Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikasının kısaltılmış ifadesi İsg Sertifikası ya da İsg Belgesi olarak nitelendirilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası ile uzman ve hekim personel isg-katip sistemi üzerinden atama yapılması yolu ile çalışmalarını sürdürebilmektedirler. İsg uzmanı, iş sağlığı ve güvenliğinin temel yapıtaşıdır.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri profesyonel firmalardan alınmalıdır. Site haritası ve sosyal medya ile bizleri takip edebilirsiniz. Sertifika almak için yetkili kurumlar ile iletişime geçiniz.

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli için hazırlanmaktadır. İş Güvenliği uzmanı sertifikaları kendi aralarında A Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası, B Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası ve C Sınıfı İş Güvenliği sertifikası olarak 3 e ayrılmaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası ile tüm tehlike sınıflarında çalışma yapılırken, B Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası ile tehlikeli ve az tehlikeli sınıflarda, C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası ile sadece az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde çalışmalar yapabilir. İşletmelerin tehlike sınıfları vergi levhasında bulunan Nace kodları ile sorgulanabilir. C  Sınıfı isg uzmanları, işg yüksek lisans ile yada İş sağlığı ve güvenliği alanında üç yıl çalışma yapanlar B sınıfı sınavlarına girmeye hak kazanabilirler. Aynı zamanda B sınıfları da A sınıfı almak için geçiş yapabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Veren Kurumlar

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Veren kurumlar, çalışma bakanlığı tarafından belirlenmiş olup iş sağlığı ve güvenliği uzmanı eğitimi vermektedir. Bu eğitim kurumları iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yetiştirmekte ve iş sağlığı ve güvenliği sınavı için başvuru koşullarını oluşturmaktadır. Yetkilendirilen eğitim kurumları dışında her hangi bir işletme eğitim veremez ve sınav koşullarını sağlayamaz. İş güvenliği uzmanlığı eğitimi için yetkili kurumlar ile iletişime geçilmelidir. İş Sağlığı ve Güvenliği genel müdürlüğü ile iletişime geçilerek İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Veren kurumlar bulunabilir.

İş Güvenliği Sertifikası Başvuru

İş Güvenliği Sertifikası Başvurusu için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yetkilendirilen firmalarda eğitim alınması gerekmektedir. Bu eğitim 15 gün sürmekte olup daha sonra sınav için başvuru yapılması gerekmektedir. Sınav başvuruları ÖSYM üzerinden yapılmaktadır. Sınavda başarılı olan adaylar iş güvenliği sertifikasına hak kazanmaktadırlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası ile iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalışma yaptıkları işletmeler için 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununda ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen zorunlulukları ve görevleri yerine getirir. İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası belgesine sahip uzmanlar ve hekimler aşağıdaki çalışmaları yapabilirler. İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası ile uzman ve hekimler Ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde çalışmalar yapabilir.

İş güvenliği uzmanı;

  • - İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, Yüksekte çalışma eğitimi gibi eğitimler verir.
  • - Teknik Eleman için MYK yani Mesleki Yeterlilik Kursuna gitmesini sağlar.
  • - Risk analizi ve Acil Eylem planı çalışmalarına katılır.
  • - İş kazaları azaltılması konusunda çalışmalar yapar.
  • - Ortam ölçümlerinin yapılmasını sağlar.

İşyeri Hekimi;

  • - Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir Raporu düzenler,
  • - Çalışanlar için Mobil Sağlık aracı teminini ve periyodik kontrollerin yapılmasını sağlar.
  • - Çalışanların ilk yardım eğitimi almaları konusunda çalışmalar yapar.

Çalışan sayısı 10 dan az olan işletmeler için işveren vekili gerekli eğitimi alarak yasal zorunlulukları yerine getirebilir. İşverenlerin mesleki gelişim açısından personel görevlendirmesi daha uygun olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ücreti

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası ücreti her yıl değişmekte olup sınavda başarılı olan adayların İş Güvenliği Sertifikası almaları için gereken ücreti göstermektedir. Bu ücret 2021 yılı için İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası 649 TL olarak belirlenmiştir. İş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği ve İSG Eğitici sertifikası ücretleri 649 TL olarak belirlenmiştir.

Hangi Bakanlık İş Güvenliği Sertifikası Verir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası, gerekli eğitimleri alan ve sınavda başarılı olan adaylar için hazırlanmaktadır. Bu sertifika ücretin ödenmesi sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta ve e-devlet üzerinden uzman ve hekimlere verilmektedir.

1 Yorumlar

Seçkin Düntaş
Guzel

Bir Yorum Yazın!

62479

Karakter Limiti 400